9. klassid käisid esmaspäeval, 4. detsembril Sagadis, kus enam kui 500-aastane mõisakompleks oli põnevat kasutust leidnud: endises viljaaidas asus metsamuuseum, laudas hotell ning meiereis ja õllekojas looduskool.

9. väikeklassi loodusharidus programm oli „ Avastuslik keskkonnapäev Sagadis ja Altjal“. Kõigepealt tutvusime looduskoolis erinevate puuliikidega, lugesime kännult aastaringe ja vaatasime mikroskoobiga erinevaid pisikesi loodusvorme, mis suurendusklaasi all muutusid imelisteks maailmadeks. Seejärel suundusime matkale hilissügisesse metsa. Matk algas Altjalt ja kulges läbi metsa, kus sõime jänesekapsast, tutvusime habesamblikuga ja kohtasime tundmatu looma jälge. Metsast jõudsime mere äärde ja sealt edasi Altja kalurikülla, kus paadid ja võrgud ootasid mereleminekut. Meri oli hall, kuid ilus ja köitev, veetsime seal imetledes aega. Saime palju uusi teadmisi ja praktilisi oskusi, veetsime aega värskes õhus koos sõpradega.

9. klass tegutses programmi "Mets kui kooslus – metsa varjatud elu“ järgi. Alustasime päeva metsamuuseumis, kus tutvusime erinevate Eestis kasvavate puude ja nende omadustega. Külastasime ka muuseumi huvitavat väljapanekut, kust jäid meelde suured ja erikujulised käbid, balsapuu kergus, pihlaka ilus süü, koprad ja palju muud huvitavat. Sagadi looduskoolis uurisime erinevaid kooslusi, uurisime mikroskoobiga kanarbikku, liblikat jm ning saime vaadata leide Kaarel Orviku Vaikse ookeani ekspeditsioonilt.

Päeva lõpetas metsamatk, mis osaliselt kattus RMK Oandu-Ikla matkateega (mis on kokku 375 km pikk!). Meie matk (vaid umbes 5 km) viis meid metsa, kus mäest laskudes saime teada, et oleme endises merepõhjas. Nägime metsaelu: mitmeid ümber kukkunud või vaigutatud puid, sipelgapesi, kohti, kus metssiga oli end süganud või põder sarvi nühkinud. Maitsesime islandi käokõrva ja allikavett. Ilm oli jahe, kuid metsas oli sellegipoolest tore. Mõne koha peal olid laudteed, mis olid lume ja ilma tõttu väga libedad. Igal juhul oli esmaspäev värskes õhus meeldiv vaheldus tavapärasele koolielule ning üheksandikud tundsid end metsas kui noored lustlikud vasikad.

Ekskursioon oli tore ja meeldis kõigile.

Vaata pilte toredast päevast siit.

Mondo SM a2018 RGB veebi